Vinder: Pellinore, Camelot (Odense) Post 1: Kryds-og-tværs
En kryds-og-tværs skulle løses. I den løste kryds-og-tværs var et Post 2: Redningsreb og balancePå posten var en å omgivet af høje skrænter. Mellem to træer var udspændt et tov. En fra patruljen skulle kommandokravle over åen og tage imod et redningsreb fra resten af patruljen.
I redningsrebet var bundet et tov der skulle spændes ud mellem træerne. Post 3: Spørgsmål og suppeHer fik patruljerne varm suppe. Desuden skulle de vælge 20 tal mellem 1 og 100. Det svarede til de spørgsmål de skulle svare på. Post 4: FørstehjælpTo personer er oppe at slås. Den ene bliver slået i hovedet med en stor kæp. Patruljen skal yde førstehjælp til den tilskadekomne. Post 5: BivuakByg en bivuak med de udleverede materialer. Post 6: KortkundskabPatruljerne skulle lave et o-løbskort over er område på ca. 3x2 km. (svarende til et A4-ark). Nogle givne signaturer SKULLE indgå. Bagefter skulle indlægges et o-løb på kortet med korrekt beskrivelse af posternes placering. Post 7: ForhindringsbaneDen opstillede forhindringsbane skulle gennemføres på tid. Post 8: PionerEn stor vanddunk halvt fyldt med grus (meget tung!) skulle over en snor der var udspændt i 2 meters højde. Til rådighed var rafter og tovværk. Post 9: MorsePosten bestod af to etaper. En fra patruljen morser med en lygte BLYANT OG. Anden del bestod i at ramme den rigtige af tre muligheder (dvs. VISKELÆDER).
På Post 10: BåltændingEn snor var spændt ud mellem to metalpinde og der hang et heksehyl i snoren. Spejderne skulle tænde et bål der kun antænde heksehylet.
|
|||
